Починаючи з 16 березня найбільшою проблемою адвокатів та осіб, які здійснюють представництво у справах і беруть участь у судових засіданнях, є повна, за винятком поодиноких випадків, невизначеність щодо роботи судової влади в умовах уведення обмежувальних заходів.
Як під час карантину працюють органи судової влади – стаття адвоката Дмитра Шагірманова для видання Закон і Бізнес.
Згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020, з 12.03.2020 до 03.04.2020 на усій території України встановлено карантин.
Згодом, 16 березня 2020 року, Кабінетом Міністрів України постановою №215 були внесені зміни до вказаної вище постанови та посилено і розширено карантинні заходи у зв’язку з гострою епідеміологічною ситуацією в Україні.
Того ж дня, 16 березня 2020 року, Рада суддів України власним листом за №9-рс-186/20 повідомила Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд, місцеві та апеляційні суди, що враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», а також з метою убезпечити населення України від поширення гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, рекомендувала на період з 16.03.2020 до 03.04.2020 встановити особливий режим роботи судів України, а саме, зокрема, роз’яснити громадянам можливість відкладення розгляду справ у зв’язку з карантинними заходами; обмежити допуск у судові засідання та приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань: блідість обличчя, почервоніння очей, кашель; зменшити кількість судових засідань, що призначаються для розгляду протягом робочого дня.
Єдиного розробленого підходу до графіку роботи судів та їх структурних підрозділів наразі немає, з огляду на що кожна окрема судова установа самостійно визначає власний графік роботи, порядок і спосіб проведення судових засідань, порядок доступу до приміщень суду, подання документів тощо.
Водночас, суди, запроваджуючи власні обмежувальні заходи, загалом орієнтуються на рекомендації Ради суддів України, викладені у листі за №9-рс-186/20 від 16.03.2020, зокрема, щодо встановлення особливого режиму роботи судів та недопуску у приміщення суду осіб із ознаками респіраторних захворювань тощо.
У питаннях, які стосуються відправлення судочинства та проведення судових засідань, кожна судова установа визначає власні правила та слідує власному алгоритму, оскільки будь-яких відповідних рекомендацій органами суддівського самоврядування надано не було.
Враховуючи відсутність таких рекомендацій, процесуальна діяльність судової гілки влади, за виключенням, зокрема, Одеського апеляційного суду, в якому за розпорядженням голови суду з 17 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року зупинено розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу та припинено їх пропуск до залів судових засідань на час вжитих заходів, формально залишається незмінною, однак, як і зазвичай, наявні відповідні нюанси.
Зокрема, у Господарському суді міста Києва наразі процесуальна діяльність фактично не здійснюється, переважна кількість суддів знімає з розгляду судові засідання з метою попередження виникнення та запобігання поширення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19. Запроваджено окремий графік роботи канцелярії суду, а саме до 13:00.
Окружний адміністративний суд міста Києва, у свою чергу, більш обережно підійшов до рекомендацій, наданих Радою суддів України: помічники та секретарі суддів, розуміючи, що процесуальних підстав для зняття з розгляду або відкладення розгляду справ немає, звертаються до учасників судового процесу із пропозиціями подати до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку з необхідністю протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та запровадженням відповідних обмежувальних заходів. Канцелярія Окружного адміністративного суду міста Києва працює у звичному режимі, за винятком того, що судова охорона не допускає великого скупчення людей у приміщенні канцелярії, а забезпечує доступ до приміщення відвідувачам по декілька осіб.
Судді Печерського районного суду міста Києва переважно знімають з розгляду та відкладають розгляд цивільних справ на іншу календарну дату, однак окремі судді здійснюють розгляд справ в судових засіданнях. Приймання кореспонденції канцелярією не здійснюється за виключенням процесуальних документів, що подаються у межах кримінальних проваджень. Процесуальні документи у цивільних справах та справах про адміністративні правопорушення подаються шляхом їх поміщення до скриньки у приміщенні суду. Всіх відвідувачів суду перевіряють на наявність симптомів респіраторних захворювань, а саме шляхом проведення температурного скринінгу.
Верховний Суд зазначає, що вживатиме заходів для мінімізації усного розгляду справ; водночас розгляд справ у порядку письмового провадження та прийом документів відбуватимуться у штатному режимі. Певні колегії суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду знімають з розгляду судові справи, однак централізована тенденція у цьому питанні виявлена не була.
Загалом, переважна кількість судів на власних веб-сторінках рекомендують звертатись до суду із клопотанням про відкладення розгляду справи або утримуватись від взяття безпосередньої участі у судових засіданнях. Крім цього, судами були припинені всі заходи, що не пов’язані з процесуальною діяльністю, припинено особистий прийом громадян керівництвом судів, а також обмежено доступ осіб, що не є учасниками судового процесу.
Суди обережно підходять до питання обмеження або припинення власної процесуальної діяльності на час проведення карантинних заходів. У цьому керівництво судів можна зрозуміти: правова держава не може існувати і місяця без відправлення судочинства, а тому проведення або відкладення відповідної судової справи вирішується власне суддею у кожному окремому випадку з огляду на стадію розгляду справи, перебіг процесуальних строків тощо.
З іншого боку, вирішення ситуації, що склалася, потребує безпрецедентних заходів з метою недопущення будь-яких надзвичайних ситуацій на території України, оскільки недостатність таких заходів сьогодні може призвести до більш тривалого lockdown’у в майбутньому.
Ми переконані, що стабілізація епідеміологічної ситуації в Україні потребує консолідації, у тому числі, юридичної спільноті: суддів, адвокатів тощо, а тому неявка учасників судового процесу у судові засідання, подання учасниками заяв/клопотань про відкладення розгляду справи у цьому випадку свідчить не про наміри затягування судового процесу, а про соціально відповідальну поведінку, яка сприяє найшвидшому закінченню карантинних заходів та повернення країни до звичного ритму життя.